Zacznij od Bacha - spotkanie Dyskusyjnego Klubu Muzycznego

Serdecznie zapraszamy na trzecie spotkanie naszego Dyskusyjnego Klubu Muzycznego.

Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Urbanowskiej w Koninie, sala konferencyjna.
Termin: 27 maja 2024 r., godz.16.00.

Wstęp wolny

Tym razem spotkanie nosi tytuł "Zacznij od Bacha...". Nasze tematy dyskusji obejmą:

• Twórczość kompozytora - szczególnie jego dzieła wokalno-instrumentalne - jedną z kantat świeckich.
  • Codzienne znoje kantoratu w Lipsku.
  • Dzieciństwo i okres szkolny.
  • Urlop w Lubece.
  • Historię o krnąbrnym fagocie.

Oraz wiele innych wątków, których - jak przystało na dyskusję - przewidzieć się nie da.

Osoby, które były na ostatnim spotkaniu otrzymały materiały do dyskusji, ale gdyby ktoś z Państwa chciał jeszcze przeczytać informujemy, że materiały dostępne są w każdej naszej bibliotece na terenie Konina.

Zgodnie z zapowiedzią spróbujemy uczynić tekst rozdziału "Niereformowalny kantor" z książki J. E. Gardinera pt. "Muzyka w zamku niebios" punktem wyjścia do naszej dyskusji. Jest on podzielony na cztery części oddzielone gwiazdkami:

• krótki wstęp (s.163-164),
  • Kantorat w Lipsku (s.164-173 - fragment nieco trudny),
  • O dzieciństwie i szkole Bacha (s.174-178),
  • Historia o krnąbrnym fagocie (s.178-185).

Prosimy o lekturę tych fragmentów - zobaczymy czy taka forma przygotowania do spotkań się sprawdzi. Proponujemy też, aby odsłuchać przed spotkaniem najpopularniejsze utwory J. S. Bacha:

• Toccata i Fuga d-moll (utwór organowy),
  • Aria na strunie G ze suity D-dur (suita - cykl tańców),
  • Erbarme dich, mein Gott z Pasji wg. Mateusza (Matthäuspassion).

Jednocześnie prosimy pamiętać o zasadzie: przychodzimy na spotkania, nawet jeżeli nie udało się nam skończyć czytać lektury czy przesłuchać utworów. Liczy się dobra zabawa - dajmy się ponieść niebiańskiej muzyce niereformowalnego kantora z Lipska!

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Plakat promujący trzecie spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki pt. Zacznij od Bacha. Termin spotkania 27 maja 2024, godz. 16. Projekt MBP w Koninie.